2022 Junior Boys silver medal-Junior Girls bronze medal

BEST GREEK TEAM 2012

Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΤΟ HUNGARIAN CADET OPEN 2011

Οι αξιόλογες εμφανίσεις, παρά τον αποκλεισμό από τα ταμπλό του ομαδικού, χαρακτήρισαν την παρουσία των οκτώ Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο πρώτο μέρος του ουγγρικού όπεν παίδων-κορασίδων, που βρίσκεται σε εξέλιξη στην πόλη Τάτα. Και οι τέσσερις ομάδες έκαναν καλή προσπάθεια για την πρόκριση στην επόμενη φάση και τον γύρο των «16», όμως σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις αποκλείστηκαν στις λεπτομέρειες. Άλλωστε, τα πιο πολλά παιδιά έχουν ελάχιστες συμμετοχές σε διεθνείς αγώνες και μαζεύουν εμπειρίες από ένα τουρνουά με υψηλό βαθμό δυσκολίας, που εντάσσεται στο πρόγραμμα του Global Junior Circuit της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (I.T.T.F.).
Η Ελλάδα είχε από δύο ομάδες σε αγόρια και κορίτσια. Στην προκριματική φάση των παίδων και το 1ο γκρουπ η Ελλάδα 1 έχασε 3-0 από την Σλοβακία 1 (που είναι και 1ο φαβορί της διοργάνωσης) και 3-2 από τη Ρουμανία 1. Στο καθοριστικό παιχνίδι με τους Ρουμάνους ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης πέτυχε μία νίκη στο απλό και ο ίδιος αθλητής με τον Ηλία Μιχαηλίδη επικράτησαν και στο διπλό. Στο πέμπτο ματς στη σειρά ο Μιχαηλίδης κάμφθηκε με 3-2 σετ.
Η Ελλάδα 2 αντιμετώπισε στο 3ο γκρουπ την Πορτογαλία 2, την Ουκρανία και τη Γαλλία 1 και γνώρισε ισάριθμες ήττες με 3-2, 3-0 και 3-0 αντίστοιχα. Στον αγώνα με τους Ίβηρες η εθνική μας προηγήθηκε 2-0 όταν ο Ανδρέας Τσόπελας και ο Νίκος Αντωνιάδης σημείωσαν από μία νίκη στο απλό, όμως λύγισε στο τέλος. Απέναντι στους Ουκρανούς χάθηκε στα...σημεία (3-2 σετ) ο αγώνας του διπλού.
Στην πρώτη φάση των κορασίδων η Ελλάδα 1 αντιμετώπισε για το 5ο γκρουπ τη Γαλλία 1, την Ουκρανία και την Πορτογαλία 1. Με δύο νίκες της Κωνσταντίνας Παρίδη στο απλό και μία της ίδιας αθλήτριας με την Θάλεια Κορδούτη στο διπλό η ομάδα επιβλήθηκε της Ουκρανίας με 3-1, αλλά δύο ήττες τής στέρησαν μία από τις δύο πρώτες θέσεις στο γκρουπ και την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς. Από τη Γαλλία 1 (4ο φαβορί των αγώνων) κάμφθηκε με 3-1 (τη νίκη η Παρίδη) και από την Πορτογαλία 1 με 3-2 (άλλη μία νίκη η Παρίδη στο απλό και οι Παρίδη/Κορδούτη στο διπλό). Στον τελευταίο αγώνα η Κορδούτη έχασε με 3-2 σετ.
Η Ελλάδα 2, που συγκροτήθηκε από τη Γεωργία Χατζηλυγερούδη και την Χριστιάνα Κανάρη, συνάντησε στον 8ο όμιλο την Ουγγαρία 2, την Τσεχία 1 και την Ιταλία. Στο πρώτο αγώνα με την Ιταλία έχασε με 3-0 και συνέχισε με νίκη 3-2 απέναντι στην Ουγγαρία 2. Η Χατζηλυγερούδη και η Κανάρη έφεραν από ένα νικηφόρο αποτέλεσμα στο απλό και πήραν τη νίκη και στο διπλό. Έφτασαν έτσι να διεκδικούν την πρόκριση στους «16» στο καθοριστικό ματς με την Τσεχία 1. Ηττήθηκαν με 3-0, πάντως δεν αποτέλεσαν εύκολη «λεία», μάλιστα στο δεύτερο επί μέρους παιχνίδι η Κανάρη γνώρισε την ήττα στην παράταση του 5ου και τελευταίου σετ. Οι αθλήτριές μας έχασαν δύσκολα και στο διπλό με 3-1 σετ.
      Οι αγώνες συνεχίζονται με τους ημιτελικούς που παίζονται αυτή την ώρα και στις 13:30 ξεκινούν οι αγώνες των ομίλων στα ατομικά αγωνίσματα.Η Κανάρη αγωνίζεται στο 9ο group με τη Γαλλίδα Zarif στις 14:55 ,ώρα Ελλάδος και στις 18:15με την αθλήτρια απο την Πολωνία Chrabaszcz.Η Παρίδη είναι επικεφαλής του 20ου ομίλου(υπάρχουν 23 όμιλοι και προκρίνονται οι 2 πρώτοι στο κυρίως ταμπλο) και αγωνίζεται με τη Frecska απο την Ουγγαρία στις 15:20,με τη Veronik απο τη Σλοβενία στις 17:00 ώρα Ελλάδος και με τη Marinic απο τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη στις 18:40.H Χατζηλυγερούδη αγωνίζεται στον 16ο όμιλο με την Mynarova απο την Τσεχία στις 15:20 ,με την Hlazova απο τη Λευκορωσία στις 17:00 και με τη Takacs απο την Ουγγαρία στις 18:40.Η Κορδούτη κληρώθηκε στο 3ο Group με τη Γερμανίδα Mantz στις 15:20 και με την Baravikova απο τη Λευκορωσία στις 18:15.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με τους αγώνες για τη μικρότερη ηλικιακή κατηγορία ολοκληρώνονται αυτό το Σαββατοκύριακο, 22 και 23 Ιανουαρίου, οι προκριματικές φάσεις των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων για τη σεζόν 2010-2011. Σε επτά περιοχές της χώρας θα διεξαχθούν τα προκριματικά, σε ομαδικό και ατομικό, για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων (παιδιά έως 12 ετών).
       Η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί στον Πειραιά (Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας) για την Αττική και την Κρήτη, στη Θεσσαλονίκη για την Κεντρική Μακεδονία, στην Κομοτηνή για την Θράκη, στην Καβάλα για την Ανατολική Μακεδονίαάλας στο Βυρωνα(κλειστο γυμναστήριο 2ου γυμνασίου Καβάλας στο Βυρωνα και ώρα 10:00), στην Πάτρα για την Πελοπόννησο, στη Χίο και τη Μυτιλήνη. Η τελική φάση είναι προγραμματισμένη για το τριήμερο 11 έως 13 Ιουνίου.