BEST GREEK TEAM 2012

Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

ΧΡΥΣΟ Η ΧΑΤΖΗΛΥΓΕΡΟΥΔΗ

ΑΣΕΑΚ: «Χρυσή» η Χατζηλυγερούδη στο τουρνουά της ΑΕ «Αθηνά»
Η Γεωργία Χατζηλυγερούδη του ΑΣΕΑ Καβάλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη κατηγορία νεανίδων στο αναπτυξιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Α.Ε. «Αθηνά» Μαγκουφάνας, που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Σαββατοκύριακο 14-15/3 στο κλειστό γυμναστήριο Πεύκης.
Η νεαρή αθλήτρια του ΑΣΕΑΚ πήρε την πρωτιά μετά από έναν αμφίρροπο τελικό με την Αλεξάνδρα Τουντακώβα με 3-2 σετ (11-3, 6-11, 4-11, 11-4, 11-7) και της πήρε και τη …ρεβάνς για την ήττα στο αντίστοιχο παιχνίδι, που είχαν δώσει στο αναπτυξιακό της Πάτρας τον Νοέμβριο.
Τη Καβάλα εκπροσώπησαν στους αγώνες και οι Σεραφείμ Ζήσου (έφηβοι), Χριστίνα Ταουσάνη, Καλλιόπη Τζουνοπούλου, Θεοδώρα-Μαρία Ζήσου (κορασίδες), Αργυρή Τουραμανίδου (νεανίδες), Πρόδρομος Τζουνόπουλος, Εμμανουήλ Αλαρούπι, Γιώργος Πασχαλέρης (παίδες)  Λαμπρινή Γκαβαλιά (παγκορασίδες) και επίσης ο Άγγελος Μιχαηλίδης από την Ακαδημία Ε.Α. Καβάλας
Στο 1ο τουρνουά της ΑΕ «Αθηνάς» στέφθηκαν τέσσερις νέοι πρωταθλητές. Ο Γιάννης Δαμιανής στους παίδες, η Μαρία Λαδάκη στις κορασίδες, ο Ιωάννης-Αρσένιος Παπαδόπουλος στους παμπαίδες και η Μαίρη Κουκουτού στις παγκορασίδες ανέβηκαν πρώτη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και αυτό το φινάλε αποτέλεσε το ιδανικό συμπλήρωμα στο θαυμάσια οργανωμένο event. Επίσης, το χρυσό μετάλλιο στους εφήβους κατέκτησε ο Νίκος Αντωνιάδης.
Στο τουρνουά της ΑΕ «Αθηνά» Μαγκουφάνας πήραν μέρος 199 αγόρια και κορίτσια. Διοργάνωσε τους αγώνες σε συνεργασία με την Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και το ΠΕ.Α.Π. (Περιβάλλον-Αθλητισμός-Πολιτισμός) δήμου Λυκόβρυσης-Πεύκης και είχε πολύτιμη στήριξη και από χορηγούς.
Οι συμμετοχές ήταν 21 στους νέους, 13 στις νεάνιδες, 61 στους παίδες, 37 στις κορασίδες, 42 στους παμπαίδες και 25 στις παγκορασίδες.