2022 Junior Boys silver medal-Junior Girls bronze medal

BEST GREEK TEAM 2012

Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2011

ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕΑΚ

Με 5 μετάλλια επέστρεψαν απο την Κοζάνη οι αθλητές-τριες του ΑΣΕΑ Καβάλας,μετά το τέλος του 2ου όπεν Βορ.Ελλάδος για τις κατηγορίες παίδων-κορασίδων(εώς 15 ετών) και παμπαίδων-παγκορασίδων(εώς 12 ετών).Οι αγώνες  πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του ΤΕΙ Κοζάνης και φιλοξένισαν 150 αθλητές-τριες απο τις παραπάνω κατηγορίες. Η ομάδα του ΑΣΕΑ Καβάλας έλαβε μέρος με 17 αθλητές-τριες σε όλες τις κατηγορίες.
         Στην κατηγορία τον κορασίδων η Χριστιάνα Κανάρη έκανε το 2 στα 2 και μετά το χρυσό στο 1ο όπεν κατέκτησε το χρυσό και στο όπεν της Κοζάνης.Αξιοσημείοτο είναι οτι επιβλήθηκε σε όλα τα μάτς με 3-0 σέτ.Στον τελικό επικράτησε της Β.Τζίμου απο τον Εχέδωρο Σίνδου με 3-0(11-2,11-3,11-4) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.Οι Παπαδοπούλου και Κουντουρατζή έφτασαν μέχρι τους ΄΄8΄΄ οπου και αποκλείστηκαν απο τις Μαρκοζάνη του ΟΕΑ Έδεσας και Τζήμα του ΟΕΑ Βέροιας αντίστοιχα.Η Παρασίδου δεν κατάφερε να προκριθεί απο τον όμιλο και αγωνίστηκε για τις θέσεις 9-16 κατακτώντας την 9η θέση.
         Στις παγκορασίδες η απόλυτη κυριαρχία των κοριτσιών της Καβάλας ήταν το πιο ευχάριστο γεγονός των αγώνων.Ο ΑΣΕΑΚ συμμετείχε με 4 αθλήτριες στους αγώνες και οι 4 κατέκτησαν απο ένα μετάλλιο.Οι Σοφιανού,Ζήσου,Ταουσάνη και Τουραμανίδου έφτασαν μέχρι τους ΄΄4΄΄χωρίς ήττα.Στους ημιτελικούς βρέθηκαν αντιμέτωπες οι Ζήσου-Ταουσάνη και Τουραμανίδου-Σοφιανού.Η Ταουσάνη επικράτησε της Ζήσου με 3-1 σέτ και η Τουραμανίδου της Σοφιανού με 3-2 σέτ.Στον τελικό η Ταουσάνη επικράτησε της Τουραμανίδου με 3-0 σέτ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο,μετά το χάλκινο στο 1ο όπεν της Θεσσαλονίκης.
         Στους παμπαίδες η ομάδα της Καβάλας συμμετείχε με 5 αθλητές.Οι Μιχαηλίδης,Παραδέλης Θ. και Χρυσομάλλης έφτασαν μέχρι τους ΄΄8΄΄ ,μια ανάσα πρίν το μετάλλιο ,αλλά δεν τα κατάφεραν.Ο Χρυσομάλλης έφτασε πιο κοντά απο όλους στην είσοδό του στους ΄΄4΄΄ αλλα αποκλείστηκε στον πόντο 2-3 (9-11 στο 5ο σέτ)απο τον αθλητή του Εχέδωρου Σταυρακίδη οπου έφτασε μέχρι τον τελικό.Ο Παραδέλης Κ.αποκλείστηκε στους ομίλους και στη συνέχεια αγωνίστηκε για τις θέσεις 32-56 κατακτώντας την 33η θέση.Ο Ετζηόγλου πέτυχε 1 νίκη στον όμιλο και αγωνίστηκε για τις θέσεις 17-32 κατακτώντας την 17η θέση.
         Στους παίδες ο ΑΣΕΑΚ αγωνίστηκε με 4 αθλητές.Ο Τριανταφυλλίδης πάλεψε όλα τα μάτς αλλα δεν κατάφερε να περάσει απο τους ομίλους και κατέκτησε την 33η θέση.Οι Ζήσου,Ανδρεάδης και Πελεκανίδης προκρίθηκαν απο τους ομίλους με νίκες και αγωνίστηκαν στους ΄΄16΄΄ οπου και αποκλείστηκαν.Ο Ζήσου έχασε απο τον Παναγιωτίδη του ΣΕΑ Κοζάνης με 2-3 σέτ(έφτασε να προηγείται με 2-1 σέτ και 11-10)κατακτώντας την 9η θέση.Ο Πελεκανίδης αποκλείστηκε απο τον Πέρτση του ΑΣ ΠΕΡΑ Θεσσαλονίκης με 1-3 σέτ κατακτώντας την 11η θέση ,ενω ο Ανδρεάδης αποκλείστηκε απο τον Βραζιτούλη με 0-3 σέτ κατακτώντας την 10η θέση.

ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ Η ΚΑΝΑΡΗ

Η ευρωπαική ομοσπονδία ανακοίνωσε τους πίνακες κατάταξης για αθλητές-τριες κάτω των 15 ετών για το μήνα Φεβρουάριο.Η αθλήτρια του ΑΣΕΑ Καβάλας Χριστιάνα Κανάρη μετά τη συμμετοχή της στο Ουγγρικό όπεν βρίσκεται στο νούμερο 161 της κατάταξης.Την υψηλότερη θέση έχει η Παρίδη η οποία βρίσκεται στο νούμερο 98,η Εμίρη στο 120,η Κορδούτη στο 132 και η Χατζηλυγερούδη στο 166.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ο προγραμματισμός της ανάπτυξης του αθλήματος στη Καβάλα και τις γύρω περιοχές της συνεχίζεται.Οι προπονήσεις πραγματοποιούνται στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού σχολείου της περιοχής του Παληού κάθε Τρίτη και Πέμπτη 13:15-15:15.Το πλάνο που έχει σχεδιάσει το ΔΣ της ομάδας είναι να επεκταθεί σε ολόκληρη την Καβάλα και όχι μόνο στο κέντρο οπου βρίσκεται και η έδρα της ομάδας ,καθώς επίσης και τη διοργάνωση διαφόρων ανοικτών τουρνουά με κορύφωση το τελικό τουρνουά δημοτικών σχολείων του Δήμου Καβάλας που θα διεξαχθεί σε ανοικτό χώρο το καλοκαίρι του 2011.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ

Οι εγγραφές για τη νέα σεζόν συνεχίζονται καθημερινά 5-7 το απόγευμα στην αίθουσα του 2ου Γυμνασίου ,Αρκαδίου 2, Βύρωνας Καβάλας.